Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dlaczego oni nas tak nienawidzili?

16 czerwca 2011 | Księga Kresów Wschodnich | Piotr Zychowicz
Polscy jeńcy w ukraińskim obozie w Kosaczowie pod Kołomyją ( dziś jej przedmieścia). Spośród 3000 jeńców około 1000 zmarło z powodu chorób, zimna i głodu
źródło: Archiwum
Polscy jeńcy w ukraińskim obozie w Kosaczowie pod Kołomyją ( dziś jej przedmieścia). Spośród 3000 jeńców około 1000 zmarło z powodu chorób, zimna i głodu

Jeden z ostatnich numerów naszego dodatku poświęcony był miastu Złoczów. Profesor Stanisław Nicieja opisał między innymi straszliwy mord na przedstawicielach polskich elit dokonany tam przez Ukraińców w marcu 1919 roku. Bestialsko zamordowano wówczas 22 Polaków.

To tragiczne wydarzenie było jednak tylko jedną z licznych zbrodni, do których doszło podczas tej zapomnianej polsko-ukraińskiej wojny.

Warto przypomnieć słynną mowę posła tarnopolskiego Jana Zamorskiego wygłoszoną w Sejmie 9 lipca 1919 roku i po latach przypomnianą przez Czesława Miłosza w jego „Wyprawie w Dwudziestolecie". Poseł Zamorski, który należał do Związku Ludowo-Narodowego, wchodził w skład specjalnej komisji wydelegowanej przez polski Sejm do Galicji Wschodniej, aby zbadać zbrodnie dokonane tam przez Ukraińców.

Oto kilka fragmentów jego wstrząsającego wystąpienia: „Spędzano tam internowanych w zimie do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8955

Spis treści
Zamów abonament