Wakacje nie od razu w całości
Szef nie może samodzielnie podzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Jest to dopuszczalne tylko wtedy, gdy otrzyma od zatrudnionego taki wniosek, nawet ustny
Co do zasady podwładny określa datę wypoczynku w porozumieniu z pracodawcą lub w planie urlopów, jeżeli taki w firmie powstaje. I obejmuje to pełny przysługujący mu wymiar w roku kalendarzowym (art. 163 k.p.), poza urlopem na żądanie (art. 1672 k.p.).
Prawo zezwala
Dzięki udzielaniu urlopów na dni pracy (z wyłączeniem wolnych np. sobót oraz niedziel i świąt) nawet przy najniższym ich wymiarze oznacza to niemal miesięczną nieobecność zatrudnionego w firmie.
Często taki wyjazd jest też nie do udźwignięcia finansowo dla pracownika. Coraz rzadziej także przełożeni godzą się na jednorazowe i pełne wykorzystanie wakacji, bo wiąże się to z koniecznością innego zorganizowania pracy lub ustalenia zastępstwa na długie tygodnie absencji urlopowiczów.
Zazwyczaj tempo pracy i chęć urozmaicenia odpoczynku oraz jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta