Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co powinien zrobić przedsiębiorca ze swoją inwestycją na cudzym gruncie

16 czerwca 2011 | Prawo i praktyka | Małgorzata Zamorska

Budynek z chwilą jego wzniesienia staje się własnością właściciela działki

W praktyce zdarza się, że ktoś świadomie lub nieświadomie wybuduje budynek lub inną budowlę na cudzym gruncie. Świadomie stanie się to wtedy, gdy budowa prowadzona jest wprawdzie na cudzej nieruchomości, jednakże budującemu przysługuje do niej określony tytuł prawny, np. dzierżawa, najem, użytkowanie.

Częste są także sytuacje, gdy ktoś w pełni świadomie inwestuje w cudzą nieruchomość, nie mając ku temu żadnego formalnego umocowania, np. buduje wspólnie z małżonkiem dom na gruncie należącym wyłącznie do jednego z małżonków lub buduje na gruncie należącym do rodziców.

Oprócz  takich przypadków w pełni świadomego inwestowania na cudzej nieruchomości zdarzają się przypadki zupełnie nieświadomej budowy na cudzym gruncie. Możliwe jest wybudowanie na nie swojej posesji całego budynku lub jedynie jego części; to drugie wiąże się zwykle z nieumyślnym przekroczeniem granicy działki.

Jest to możliwe szczególnie wtedy, gdy podziały działek dokonywane były dość dawno, a granice nie były wyraźnie utrwalone.  Może to spotkać także przedsiębiorców.

Uprawnienia właściciela gruntu

W przypadku budowy na cudzym gruncie  przedsiębiorca musi pamiętać o zasadzie superficies solo cedit, tj. że budynek przypada gruntowi, co oznacza, że budynek z chwilą jego wzniesienia staje się własnością właściciela gruntu.

Niekiedy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8955

Spis treści
Zamów abonament