Szczególna wspólnota interesów przedsiębiorcy i jego ubezpieczyciela
Ubezpieczona firma, która zaspokoiła roszczenia poszkodowanego, może następnie domagać się zwrotu zapłaconego przez siebie odszkodowania od zakładu ubezpieczeń
Jednym z kluczowych ubezpieczeń przedsiębiorców jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Uregulowane jest ono w art. 822 kodeksu cywilnego. Celem ubezpieczenia OC jest zabezpieczenie ubezpieczonego przed roszczeniami osób trzecich, wobec których ubezpieczony może odpowiadać za wyrządzoną im szkodę.
Praktyka obrotu wykształciła wiele typów ubezpieczeń OC, obejmujących rozmaite ryzyko.
Przykładowo poza standardowymi, podstawowymi ubezpieczeniami OC, obejmującymi ogólnie odpowiedzialność z tytułu czynu niedozwolonego, a często również odpowiedzialność kontraktową ubezpieczonego przedsiębiorcy, funkcjonują również odrębne ubezpieczenia obejmujące odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, odpowiedzialność za szkodę w środowisku, odpowiedzialność najemcy itd.
Gra w jednej drużynie
Przepis art. 822 k.c. przyznaje na gruncie ubezpieczenia OC szczególną pozycję poszkodowanemu, który – mimo że nie jest stroną umowy ubezpieczenia – może swoje roszczenia kierować bezpośrednio do ubezpieczyciela (zachowując roszczenia do osoby odpowiedzialnej za szkodę, czyli do ubezpieczonego).
Oznacza to w praktyce, że jeżeli ubezpieczony przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną osobie trzeciej, to ta osoba może skierować swoje roszczenie bezpośrednio do ubezpieczyciela,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta