Wszyscy zatrudnieni muszą być równo traktowani
Nie wolno gorzej odnosić się do osób współpracujących z firmą na umowie-zleceniu niż do pracowników. Jest to po prostu zabronione
Stało się to dzięki obowiązującej od stycznia ustawie z 3 grudnia 2010 o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania (DzU nr 254, poz. 1700, dalej ustawa).
Dotychczas przepisy zakazujące dyskryminacji zawierał wyłącznie kodeks pracy, który stosuje się do osób o statusie pracownika, czyli zaangażowanych na podstawie umowy o pracę. Nowa ustawa natomiast wprowadza prawo antydyskryminacyjne, która chroni m.in. wykonujących działalność gospodarczą lub zawodową na podstawie umów cywilnoprawnych, takich jak umowa-zlecenie, o dzieło lub agencyjna.
Rozwiązania przyjęte w ustawie częściowo pokrywają się z przepisami kodeksu pracy. Stąd ochrona przeciwko działaniom dyskryminacyjnym osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta