Sprawdź, czy musisz płacić
Gdy przedsiębiorca dobrowolnie ureguluje swój dług, pomimo przedawnienia roszczenia, to spełnione przez niego świadczenie nie może być traktowane jako nienależne. Nie ma prawa domagać się zwrotu pieniędzy
Przedawnienie roszczeń to dość specyficzna instytucja. Jej istota polega na tym, że na skutek upływu czasu tracimy możliwość aktywnego egzekwowania naszych uprawnień jako wierzyciele albo też wierzyciel traci możliwość skutecznego egzekwowania swoich uprawnień wobec nas jako dłużników.
Zgodnie z definicją zawartą w art. 117 § 2 kodeksu cywilnego po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia.
Przy czym należy pamiętać, że zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.
Roszczenie niezupełne
Roszczenie przedawnione wciąż istnieje, ale przekształca się w tzw. roszczenie niezupełne (zobowiązanie naturalne), które cechuje się tym, że nie może być przymusowo egzekwowane. W związku z tym że roszczenie przedawnione nie przestaje istnieć, to w razie sporu sądowego przedawnienie roszczeń nie jest uwzględnianie przez sąd z urzędu.
Konieczne jest, aby dłużnik uchylił się od zapłaty, powołując się na okoliczność przedawnienia. W poprzednim stanie prawnym obowiązującym przed 1990 r. sąd, państwowa komisja arbitrażowa lub inny organ powołany do rozpoznawania spraw danego rodzaju uwzględniał upływ przedawnienia z urzędu.
Obecnie sąd, który wie, że roszczenie jest przedawnione, nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta