Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Terminowa umowa ma więcej zalet niż wad

16 czerwca 2011 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Angaż zawarty na czas wykonywania określonej pracy pozwala firmie zatrudnić podwładnego na okres realizacji konkretnego zadania. Tylko wyjątkowo można go wcześniej wypowiedzieć

Umowa o pracę na czas wykonywania określonej pracy jest umową terminową. Specyficzne jest w niej jednak oznaczenie momentu zakończenia stosunku pracy. Wyznacza go koniec wykonywania pracy określonej w tym kontrakcie.

To, jak długo będzie trwał taki kontrakt, nie jest na ogół dokładnie znane stronom w chwili jego zawierania. Zwykle wiąże się bowiem z czynnikami niezależnymi, np. pogodą, długością trwania innych prac przygotowawczych czy tempem dostaw materiałów.

Przykładowo, decydując się na zawarcie angażu na czas wykonywania budowy magazynów czy remontu mostu, strony zwykle nie są w stanie precyzyjnie określić, do kiedy on potrwa z uwagi na nieprzewidziany termin wykończenia tych obiektów. Jednak finał tej pracy spowoduje zarazem rozwiązanie umowy łączącej strony. Oznacza to, że chwila zakończenia zadań wskazanych w umowie jest zarazem momentem ich zakończenia.

Przykład

Firma przyjęła pana Adama  jako betoniarza zbrojarza do budowy centrum targowego. W umowie strony wskazały, że jest on zatrudniony na czas

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8955

Spis treści
Zamów abonament