Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Diabli Czarnieckiego

16 lipca 2011 | Bitwy i wyprawy morskie | Krzysztof Masłoń
Czarniecki pod Warką, rys. Jerzego Kossaka
źródło: Archiwum „Mówią Wieki"
Czarniecki pod Warką, rys. Jerzego Kossaka

W brew pozorom, ze znajomością hymnu narodowego, czyli „Mazurka Dąbrowskiego" (pierwotnie: „Pieśni legionów polskich we Włoszech"), nie jest u nas najlepiej.

Owszem, ochoczo wydzieramy się, na przykład na meczach, ale po pierwsze – myląc słowa, co zdarza się również politykom, a po drugie, ograniczamy się do pierwszej zwrotki hymnu. O Basi i tarabanach, i o tym, że „Kościuszce Bóg pozwoli", słyszeli nieliczni. Natomiast o Czarnieckim, co „po szwedzkim zaborze, dla ojczyzny ratowania rzucił się przez morze" (w wersji pierwotnej Józefa Wybickiego nie „rzucił się", ale „wracał", i nie po „zaborze", ale po „rozbiorze"), wiedza jest jakby większa, co nie znaczy, by przeciętny Polak wiedział, kiedy to hetman Czarniecki przeprawiał się przez morskie otchłanie, jak i właściwie po co.

Najpierw fakty. Pod koniec 1656 roku Szwedzi po „potopie" zostali praktycznie wyparci z granic Rzeczypospolitej. Do końca wojny szwedzko-polskiej, który nastąpił w 1660 r., było jednak jeszcze daleko. „Niepowodzenia Szwedów zapragnął zdyskontować duński król Fryderyk III – pisał w »Historii wojen morskich« Paweł Piotr Wieczorkiewicz (Puls, Londyn 1995) marzący o pomszczeniu klęski poniesionej przez swego ojca Chrystiana IV, odzyskaniu dawnych prowincji i uprzywilejowanej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8980

Spis treści
Zamów abonament