Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Siedem Izraelów

16 lipca 2011 | Plus Minus | Szewach Weiss

Należący do drugiego pokolenia socjologów izraelskich profesor Oz Almog opublikował właśnie książkę „Wielokulturowy Izrael". To pierwsza jego praca, która pojawia się w Polsce przed jej premierą w Izraelu. Ten fakt wiele mówi o relacjach pomiędzy środowiskami naukowymi obu krajów.

Pierwsze pokolenie socjologów izraelskich pozostawało pod dominującym wpływem wybitnego badacza Szmuela Noacha Eisenstadta. Jego uczniowie kontynuowali podejście swego mistrza wobec wieloetnicznego społeczeństwa Izraela. Tą drogą poszedł profesor Almog. Jego badania chwytają szybko zmieniającą się dynamikę rzeczywistości młodego państwa. Podczas wyborów do I Knesetu w początku 1949 roku uprawnionych do głosowania było nie więcej niż 450 tys. osób. Lista wyborców do obecnego Knesetu na początku 2009 roku to 5,5 mln.

Starsi badacze mieli skłonność widzieć w Izraelu „społeczeństwo partyjne" – w takim sensie, że każdy fragment życia społecznego regulowany jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8980

Spis treści
Zamów abonament