Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stres napędza picie

16 lipca 2011 | Nauka | Piotr Kościelniak

A picie nie pomaga – tak można streścić badania nad efektami alkoholu w reakcji na zły nastrój

Niepowodzenia w pracy, nieporozumienia w domu, zwykłe podenerwowanie – na stres często reagujemy piciem alkoholu. Łagodzi to nerwy, uspokaja. Ostrożnie – wynika z eksperymentów naukowców z Uniwersytetu Chicago. Alkohol może pogorszyć nasze reakcje na stres, sprawiając, że dojście do pełnej równowagi zajmie więcej czasu.

Choć może trudno w to uwierzyć, dotąd nie wyjaśniono, dlaczego narażenie na stres u wielu z nas automatycznie powoduje chęć wypicia kilku głębszych.

– Anegdotyczne doniesienia mówią, że alkohol tłumi fizjologiczne i emocjonalne efekty stresu, ale dotąd nie zostało to zbadane – mówi Emma Childs z Uniwersytetu Chicago, główna autorka eksperymentów opisywanych w „Alcoholism: Clinical & Experimental Research". – Stres może zwiększać chęć picia alkoholu, wpływając na odczuwalne jego efekty. Jeżeli stres redukuje toksyczne efekty picia,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8980

Spis treści
Zamów abonament