Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Studia najbardziej pożądane

16 lipca 2011 | Kraj | Renata Czeladko
Mimo słabych wyników matur kandydaci na najbardziej oblegane kierunki nie są gorsi  od przyjmowanych w poprzednich latach. Na zdjęciu listy przyjętych na UW w 2008 r.
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Mimo słabych wyników matur kandydaci na najbardziej oblegane kierunki nie są gorsi od przyjmowanych w poprzednich latach. Na zdjęciu listy przyjętych na UW w 2008 r.

Prawo, psychologia, anglistyka, budownictwo – te kierunki chce studiować najwięcej maturzystów

Uczelnie kończą rekrutację na nowy rok akademicki. Z danych zebranych przez dziennikarzy „Rz" wynika, że maturzyści najbardziej chcą się dostać na prawo. To od lat najbardziej oblegany kierunek na polskich uniwersytetach, jeśli weźmie się pod uwagę liczbę zgłoszonych kandydatów.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim o 500 miejsc na wydziale prawa walczyło w tym roku ponad 2,6 tys. kandydatów. Jeszcze więcej chętnych zgłosiło się do zdobycia 400 indeksów prawa na Uniwersytecie Warszawskim – 3,7 tys. kandydatów.

Co przyciąga młodzież do tego kierunku, mimo że, jak pisała w ubiegłą środę „Rz", nawet 20 proc. osób, które uzyskały tytuł adwokata, nie pracuje w zawodzie? – Wykształcenie uniwersyteckie wciąż jest w cenie – odpowiada Jacek Przygodzki z Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego (tam było ok. 2,8 tys. kandydatów, czyli dziewięć osób na miejsce). – Nawet jeśli ktoś nie zostaje potem adwokatem czy prokuratorem, to wykształcenie prawnicze ułatwia pracę w innych zawodach, np. prowadzenie własnej firmy handlowej, bo absolwent prawa łatwiej porusza się w gąszczu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8980

Spis treści
Zamów abonament