Wystarczy mieć 1 procent udziału, aby zapłacić całą zaległość
Za długi podatkowe spółek osobowych odpowiadają ich wspólnicy. I to nie tylko obecni, ale również byli, jeśli zaległość powstała w okresie, gdy uczestniczyli w spółce
Dotyczy to wspólników spółki cywilnej oraz osobowych spółek handlowych, czyli jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej. Przy czym w przypadku spółki komandytowej odpowiedzialność poniesie tylko komplementariusz (komandytariusz będzie z niej zwolniony).
Z przepisów kodeksu spółek handlowych wynika bowiem, że za zobowiązania spółki komandytowej wobec wierzycieli przynajmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (i jest to właśnie komplementariusz), a odpowiedzialność przynajmniej jednego wspólnika jest ograniczona (dotyczy to komandytariusza).
Za zaległości podatkowe odpowie zatem komplementariusz i to całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami.
Podobnie będzie w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej. Tu również wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem (ten ostatni nie odpowiada za zobowiązania).
Reguły te znalazły odzwierciedlenie w art. 115 § 1 ordynacji podatkowej (dalej op). Zgodnie z nim wspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta