Do wyegzekwowania długu nie będą potrzebne dwa odrębne rozstrzygnięcia
Fiskus może bezpośrednio orzec o odpowiedzialności wspólników za zaległości podatkowe spółki osobowej bez konieczności uprzedniego określenia, w dodatkowej decyzji, zobowiązań tej ostatniej
Zasada jest taka, że podjęcie decyzji o odpowiedzialności osoby trzeciej poprzedzone jest wydaniem i doręczeniem podatnikowi (jako pierwotnemu dłużnikowi) decyzji o wysokości długu podatkowego.
Z kolei samo orzeczenie o odpowiedzialności następuje po uprawomocnieniu się decyzji wobec pierwotnego dłużnika. Od reguły tej jest wyjątek.
W jednej decyzji...
W myśl art. 115 § 4 op orzeczenie o odpowiedzialności wspólnika spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusza spółki komandytowej albo komandytowo-akcyjnej za zaległości podatkowe spółki z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych na skutek zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania, nie wymaga uprzedniego wydania decyzji, o których mowa w art. 108 § 2 pkt 2 op. Chodzi o decyzje:
- określające wysokość zobowiązania podatkowego,
- o odpowiedzialności podatkowej płatnika lub inkasenta,
- w sprawie zwrotu zaliczki naliczonego podatku od towarów i usług,
- o wysokości należnych odsetek za zwłokę.
W tym wypadku określenie wysokości zobowiązań podatkowych spółki, orzeczenie o odpowiedzialności płatnika (inkasenta),...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta