Jak ustalić pracownikowi wakacje po zawodowej przerwie
Skomplikowane rachunki przy należnym wypoczynku czekają tego szefa, którego podwładny powraca do zadań po urlopie wychowawczym lub bezpłatnym
Nie są to jedyne przerwy w świadczeniu obowiązków służbowych, które powodują taki skutek. A wynika to art. 1552 k.p.
Nakazuje on proporcjonalnie obniżyć urlop wypoczynkowy, gdy pracownik przychodzi do pracy w dotychczasowej firmie w ciągu roku kalendarzowego po trwającej co najmniej miesiąc nieobecności spowodowanej:
∑ urlopem bezpłatnym,
∑ urlopem wychowawczym,
∑ odbywaniem zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, okresowej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych,
∑ tymczasowym aresztowaniem,
∑ odbywaniem kary pozbawienia wolności,
∑ nieusprawiedliwioną nieobecnością w pracy.
Jeśli okresy niewykonywania pracy obejmują części miesięcy kalendarzowych, za miesiąc przyjmuje się łącznie 30 dni. Tak stanowi § 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 8 stycznia 1997 w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.).
Jakie przepisy obowiązują
Przy odpowiednim zmniejszaniu wypoczynku za czas, gdy podwładnego długo nie było w firmie, pracodawca stosuje przepisy o urlopach proporcjonalnych w zakresie dotyczącym wakacji przysługujących u kolejnego pracodawcy.
Przy obliczaniu ilości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta