Można dokończyć budowę przerwaną nawet na długi czas
Wznowienie wstrzymanej inwestycji gdy od jej rozpoczęcia minęło wiele lat, nie jest takie proste
Bywa, że rozpoczętą inwestycję z jakichś powodów przedsiębiorca przerywa i przez długie lata stoi szkielet hali lub budynek w surowym stanie. Zawsze jednak to, co częściowo wybudował, można później dokończyć.
Najdłużej na trzy lata
Art. 37 prawa budowlanego przewiduje, że budowę należy rozpocząć w ciągu trzech lat od dnia, w którym decyzja o pozwoleniu na budowę stała się ostateczna. Na taki sam okres można przerwać roboty budowlane. Po upływie trzech lat formalności budowlane trzeba załatwiać od początku.
Uwaga! Termin trzech lat obowiązuje dopiero od 23 sierpnia 2008. Przed tą datą okres, na jaki można przerwać budowę (lub ją rozpocząć), wynosił dwa lata. Do spraw wszczętych a niezakończonych decyzją ostateczną do tej daty, tj. 23 sierpnia 2008, stosuje się jednak okres trzyletni. Jest to ważne.
We wszystkich bowiem postępowaniach o wygaszenie decyzji o pozwoleniu na budowę prowadzonych po 23 sierpnia 2008 starosta będzie sprawdzał, czy upłynęły te trzy lata.
Dowody to podstawa
Zanim jednak przedsiębiorca zacznie załatwiać nowe formalności, musi zakończyć te stare. W tym celu powinien wystąpić do starosty o wygaszenie pozwolenia na budowę, które otrzymał przed laty.
W urzędzie składa więc wniosek i załączniki, które mają być niezbitym dowodem na to, kiedy dokładnie doszło do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta