Rezolucja ONZ i „Pustynna Tarcza”
2 sierpnia 1990 roku wojska irackie przekroczyły granicę Kuwejtu. W trzy dni agresor zajął terytorium małego, lecz niezwykle zamożnego sąsiada. Iracki reżim Saddama Husajna nie tylko jawnie pogwałcił prawo międzynarodowe, ale przede wszystkim naruszył kruchą równowagę w zasobnym w ropę naftową rejonie Zatoki Perskiej.
Światu zajrzało w oczy widmo kolejnego kryzysu paliwowego. Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nie zamierzali do tego dopuścić. W dniu rozpoczęcia irackiej inwazji na specjalnej sesji zebrała się Rada Bezpieczeństwa ONZ, która przyjęła rezolucję nr 660, żądając od Bagdadu natychmiastowego i bezwarunkowego wycofania wojsk z Kuwejtu. 6 sierpnia to samo gremium zdecydowało się wzmóc presję na agresora. Rezolucja nr 661 nałożyła na Irak embargo finansowe, handlowe i wojskowe.
Równocześnie władze Arabii Saudyjskiej, bojąc się, że będzie ona następnym celem reżimu Saddama Husajna, zwróciły się do Rady Bezpieczeństwa o ochronę swych granic przez siły międzynarodowe. Umożliwiło to rozpoczęcie pod auspicjami ONZ operacji „Pustynna Tarcza" („Desert Shield") dla obrony integralności terytorialnej królestwa Saudów. Zaczęła się formować koalicja antyiracka.
Reakcja na morzu
Gdy irackie dywizje wdarły się do Iraku, na Zatoce Perskiej znajdowały się okręty wojenne mocarstw, które stały się rdzeniem koalicji. Amerykanie mieli tu w ramach Zespołu Operacyjnego Środkowego Wschodu (Middle East Task Force – MIDEASTFOR) okręt dowodzenia „La Salle", krążownik „England", niszczyciel „David R. Ray", fregaty „Taylor", „Vandegrift", „Reid", „Robert G. Bradley" i „Barbey". Brytyjczycy niszczyciel „York" i okręt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta