Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pięć dni pewnego sierpnia

13 sierpnia 2011 | Plus Minus | Piotr Gociek
Andy Garcia grający w „Five Days of War” prezydenta Saakaszwilego zbyt często przemawia o rozejmie i pokoju
źródło: materiały prasowe
Andy Garcia grający w „Five Days of War” prezydenta Saakaszwilego zbyt często przemawia o rozejmie i pokoju

Amerykańska premiera filmu Renny'ego Harlina „Five Days of War" to kolejny rozdział w zaciętej batalii propagandowej między Gruzją i Rosją o interpretację wojny z 2008 r.

Batalia zaczęła się z pierwszymi wystrzałami w sierpniu trzy lata temu, kiedy obie strony próbowały przekonać światowe agencje do swych racji.

„Five Days of War" wchodzi na amerykańskie ekrany 19 sierpnia. Światowa premiera miała miejsce trzy miesiące temu w Tbilisi. W obsadzie znane twarze: prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego gra Andy Garcia, role zachodnich reporterów dostali m.in. Val Kilmer, Richard Coyle oraz Kenneth Cranham (Pompejusz z serialu HBO „Rzym").

Produkcja, która w Polsce budziła emocje głównie ze względu na pytanie, „czy postać prezydenta Lecha Kaczyńskiego pojawi się na ekranie" (nie), jest gruzińsko-amerykańską odpowiedzią na rosyjski film „Olympus Inferno".

Motyl nocny

To film, ale z punktu widzenia prawdy historycznej nie kłamiemy – mówił tygodnikowi „Time" w 2009 r. reżyser Igor Wołoszyn. – Przyjęliśmy obiektywny punkt widzenia.

„Olympus Inferno" reklamowano jako skrzyżowanie dokumentu i fikcji w stylu Paula Greengrassa (autora „Lotu 93"). Co dokładnie oznacza rosyjski „obiektywny" punkt widzenia?

Mamy oto sierpień roku 2008. Fajtłapowaty entomolog Michael (Henry David), Amerykanin pochodzenia rosyjskiego przybywa na Kaukaz, by sfilmować rzadki gatunek motyla nocnego – olympus inferno. Towarzyszy mu przyjaciółka z dzieciństwa – Żenia (Polina Filonienko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9004

Spis treści
Zamów abonament