Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W euro jak w banku

19 sierpnia 2011 | Eko+ | Maciej Stańczuk Ignacy Morawski
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Fotorzepa

Błędny jest postulat, że do ratowania strefy euro trzeba wspólnej polityki fiskalnej i harmonizacji podatków

Strefa euro może działać podobnie do systemu bankowego – każdy robi swoje interesy, ale w granicach ostrych reguł i z centralnym systemem wsparcia płynnościowego.Tymczasem coraz częściej można przeczytać, że strefa euro nie przetrwa, jeżeli nie stanie się wielkim superpaństwem, które zabierze rządom narodowym gros  ich kompetencji i suwerenności. Szczególnie po ostatnim szczycie francusko-niemieckim. Padły tam pozornie mocne, ale realnie mało znaczące deklaracje o powstaniu quasi-rządu gospodarczego czy o harmonizacji polityki podatkowej.

Nic  z nich nie będzie, służyły bowiem jedynie wsparciu pozycji Nicolasa Sarkozy'ego na francuskiej scenie politycznej oraz wytworzeniu wrażenia, że politycy reagują na kryzys. W Europie nie będzie nigdy harmonizacji podatków i jednego rządu, gdyż jest to niepotrzebne. Ale za kulisami wykuwają się  różne koncepcje integracji gospodarczej w strefie euro, którym warto się przyjrzeć. W jakiejś formie po długich i bolesnych zmianach te koncepcje będą zapewne realizowane, a Polska powinna bardziej aktywnie zabierać głos w tej sprawie.

Europa podzieliła się na dwa obozy. Z jednej strony stoją Niemcy, którzy naciskają na wprowadzenie twardych reguł fiskalnych do krajowych konstytucji oraz ostrych sankcji za ich łamanie. W tej akurat sprawie szczyt przyniósł ważną konkluzję: do lata 2012 r. wszystkie kraje mają zobowiązać się do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9008

Spis treści
Zamów abonament