Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kobieta w zarządzie się opłaca

19 sierpnia 2011 | Publicystyka, Opinie | Ewa Rumińska-Zimny
źródło: Rzeczpospolita

Wierzę, że gdyby zamiast Lehman Brothers było Lehman Brothers and Sisters, to nie byłoby takiego załamania w pierwszym łańcuszku kryzysowym – przekonuje ekspert ONZ w rozmowie z Moniką Gębalą

Rz: Po parytetach w polityce przyszedł czas na parytety w biznesie, a konkretnie w zarządach spółek. Do wprowadzenia odgórnych regulacji przymierza się Unia. Docelowo ma to być 40-procentowy parytet dla kobiet. Czy to potrzebne?

Moim zdaniem to dobry pomysł i warto rozpocząć dyskusje na ten temat w Polsce. Owszem, w naszym regionie parytety kojarzą się bardziej niż gdzie indziej z przymusem, czymś narzuconym z góry, ale obserwując doświadczenia innych krajów, widać, że są potrzebne.

Komu?

To się opłaci nie tylko kobietom, ale także biznesowi i gospodarce.

Jak to? Czyżby obecność kobiet w zarządzie zwiększała w znaczący sposób zysk przedsiębiorstwa?

Tak. Pokazują to między innymi badania firmy McKinsey, w których sprawdzono, jakie są relacje między zyskami firm a udziałem kobiet w ich zarządach. Potwierdziły one pozytywny efekt tworzenia mieszanych władz. Korzyści dla firm to między innymi lepsze „wyczucie" preferencji konsumentów, a także wykorzystanie różnych stylów zarządzania, w tym skłonności do ryzyka. Ma to istotne znaczenie obecnie, gdy firmy podejmują decyzje w warunkach kryzysu i niepewności co do rozwoju sytuacji gospodarczej w Europie i na świecie.

Ostatnio analitycy banku Goldman Sachs wyliczyli też, że usunięcie nierówności płci w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9008

Spis treści
Zamów abonament