Ciepłownie zwolnione z akcyzy na węgiel
Akcyza węglowa, która zacznie obowiązywać od 2012 roku, będzie wynosiła 1,28 zł na gigadżula energii zawartej w węglu i koksie.
Do budżetu ma wpływać rocznie z tego tytułu ok. 150 mln zł. Resort finansów pracujący nad ustawą przychylił się do wniosku ciepłowników i ciepłownie będą zwolnione z akcyzy, podobnie jak elektrownie.
– W Polsce blisko 75 proc. paliwa stosowanego do produkcji ciepła stanowi właśnie węgiel kamienny. Zatem od stycznia z powodu wejścia akcyzy na węgiel cena ciepła wzrosłaby o około 5 proc. Biorąc pod uwagę, iż będziemy wtedy w samym środku zimy, podwyżka dość mocno obciążyłaby nasze domowe budżety – mówi „Rz" Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. – A problem ten dotyczy połowy Polaków, odbiorców ciepła systemowego, czyli tych, którzy ciepło i ciepłą wodę mają z elektrociepłowni bądź ciepłowni – tłumaczy. Ale to nie znaczy, że unikniemy podwyżek ciepła.
– Niedługo produkcja będzie podlegała obciążeniu wynikającemu z pakietu energetycznego UE. Od 2013 r. ciepłownie będą płacić za emisję CO2, co także odbije się na cenie ciepła – przyznaje Szymczak.