Szybciej umorzymy budynek lub budowlę
Współczynniki podwyższające stawki amortyzacyjne można też stosować do nieruchomości
Zgodnie z art. 16i ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o CIT podatnicy mogą podane w wykazie stawki podwyższać przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 1,2 dla budynków i budowli używanych w warunkach pogorszonych. Chodzi o sytuację, gdy są one używane pod ciągłym działaniem wody, pary wodnej, znacznych drgań, nagłych zmian temperatury oraz innych czynników powodujących przyspieszenie zużycia obiektu.
Art. 16i ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy o CIT pozwala podwyższyć stawkę z wykazu przy zastosowaniu współczynnika nie wyższego niż 1,4. Podatnik ma do tego prawo, jeśli budynki lub budowle używane są pod wpływem niszczących środków chemicznych, a zwłaszcza gdy służą produkcji, wytwarzaniu lub przechowywaniu żrących środków chemicznych.
Dotyczy to również przypadków silnego działania na budynek lub budowlę niszczących środków chemicznych rozproszonych w atmosferze, wodzie lub wydzielających się w postaci oparów, których źródłem są inne obiekty znajdujące się w pobliżu.
Hala przy torach i lakiernia
Przepisy są dość ogólne. Część przedsiębiorców, którzy zamierzają przyspieszyć amortyzację, stara się więc potwierdzić interpretacją indywidualną, że mają do tego prawo. Problemem tym zajmowała się m.in. Izba Skarbowa w Bydgoszczy w piśmie z 9 lutego 2011...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta