Nowe pokoje są coraz mniejsze
Jeden pokój o powierzchni nie 40, ale 24 mkw., a dwa – na 37 zamiast na 70 metrach. Nową kawalerkę można kupić za mniej niż 200 tys. zł
Powierzchnie mieszkań są dziś rzeczywiście nieco mniejsze niż przed kilku laty – przyznaje Iwona Pasterska, kierownik działu sprzedaży w Budimex Nieruchomości. – Dziś dla klienta jest ważne, by lokal miał określoną liczbę pokoi. Mniej liczy się ich wielkość. Wynika to z możliwości finansowych nabywców, ich zdolności kredytowych oraz zasad programu „Rodzina na swoim".
Nie tylko najmniejsze
Katarzyna Rauber, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Bouygues Immobilier Polska (BI), dodaje, że duża liczba nowych mieszkań dostępnych na stołecznym rynku skłania deweloperów do dostosowania oferty do potrzeb kupujących. – Dlatego niemal wszystkie firmy zmniejszyły powierzchnię budowanych lokali, poszerzając ofertę o te najmniejsze – tłumaczy Katarzyna Rauber.
Radosław Bieliński, ekspert ds. komunikacji i marketingu w Dom Development, przyznaje, że w ciągu ostatnich kilku lat klienci zmienili preferencje i rzeczywiście decydują się na mniejsze mieszkania. – Dlatego staramy się, żeby w naszych najnowszych inwestycjach nawet 60 proc. wszystkich mieszkań miało powierzchnie nie większe niż 50 mkw. – mówi Bieliński. – Małe lokale są najbardziej poszukiwane, a ich oferta najszybciej się kurczy. Z uwagi na sytuację rynkową taka tendencja może się jeszcze utrzymać w nadchodzącym roku – prognozuje....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta