Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wybudować dom bez wpadki

12 września 2011 | Nieruchomości, budownictwo | GB
Marcin Krzyżosiak  ekspert portalu domowy.pl
autor zdjęcia: Bartosz Sadowski
źródło: Fotorzepa
Marcin Krzyżosiak ekspert portalu domowy.pl

Marcin Krzyżosiak, ekspert portalu Domowy.pl Można postawić dom w ciągu kwartału. Co jednak zrobić, aby taniej nie wyszło na koniec drożej, a inwestor nie oszalał, pilnując ekip wykonawczych. Jak nie ulec murarskiej fantazji i nie powielać błędów sąsiadów?

Rz: Wiele osób wybiera projekt domu, szuka działki i ma nadzieję, że za pół roku zamieszka w wymarzonym domu. Czy to możliwe?

Marcin Krzyżosiak: Nie wystarczy kupić ziemię i wybrać projekt domu, aby na drugi dzień rozpocząć prace na budowie. Same formalności związane z adaptacją projektu typowego mogą trwać kilka tygodni, potem miesiąc czeka się na pozwolenie na budowę i dopiero po jego uprawomocnieniu się, po 14 dniach, można rozpocząć budowę domu. To, ile będzie ona trwała, zależeć będzie głównie od technologii budowy.

W przypadku technologii prefabrykowanej (drewnianej, stalowej lub betonowej) – pół roku jest realnym terminem realizacji. W przypadku technologii tradycyjnych – murowych – będzie to raczej trudne. Jeśli zaś chcemy wybudować szybko – zdecydowanie należy rozważyć prefabrykację.

Jakie pułapki czekają na marzących o własnym domu, a niemających pojęcia o budowaniu?

Budowa domu to wymagający proces. Aby przebiegała sprawnie, trzeba znać obowiązujące przepisy, normy budowlane, dostępne technologie, proces wykonawczy etc. Prowadzenie inwestycji wymaga też zaangażowania czasowego – w technologii tradycyjnej pochłania zwykle 12 – 18 miesięcy. To wystarczająco długo, aby przyszło zniechęcenie i zmęczenie. Dodatkową trudnością jest wielość decyzji, które trzeba podejmować każdego dnia. Stąd pewnie tak wiele...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9028

Spis treści
Zamów abonament