Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorca czasem buduje inaczej, aniżeli wcześniej planował

12 września 2011 | Prawo i praktyka | Renata Krupa-Dabrowska

Zdarza się, że inwestor w trakcie budowy rezygnuje z pierwotnych planów. Wówczas musi zmienić pozwolenie na budowę, ale może też tego uniknąć

 

Renata

Krupa-Dąbrowska

Zamiast płaskiego dachu – spadzisty, a zamiast dwóch pięter – trzy. Takie zmiany decyzji przedsiębiorców się zdarzają. Wtedy dochodzi do odstąpień od zatwierdzonego projektu budowlanego i warunków pozwolenia na budowę.

Istotne lub nieistotne odstąpienie

To, jakie formalności trzeba wówczas załatwić, zależy od tego, czy dokonane odstąpienie jest istotne czy nie. Mówi o tym art. 36a prawa budowlanego >patrz ramka.

Jeżeli okaże się, że inwestor chce dokonać jednej ze zmian wymienionych w tym przepisie, powinien skontaktować się z projektantem. Jeśli ten uzna, że proponowane zmiany w sposób istotny odbiegają od zatwierdzonego projektu, powinien zawiadomić inwestora o  konieczności uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na bu-dowę.

Zmiany, które nie mieszczą się w katalogu z art. 36a (np. dotyczą koloru elewacji budynku), można wprowadzić bez wcześniejszej modyfikacji pozwolenia na budowę. Wystarczy, że projektant zamieści w projekcie budowlanym odpowiednie informacje.

Nie oznacza to jednak,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9028

Spis treści
Zamów abonament