Szef nie zawsze zapłaci za niedyspozycję zdrowotną
Za czas niedomagań podwładnemu należy się wynagrodzenie chorobowe płacone przez pracodawcę. Gratyfikacji jednak nie będzie, gdy zatrudniony nie ma prawa do zasiłku
Wynagrodzenie chorobowe przysługuje zatrudnionemu przez 33 dni. Krócej, bo przez 14 dni, świadczenie otrzymują ci, którzy ukończyli 50. rok życia. Te 14 lub 33 dni liczy się dla każdego roku kalendarzowego oddzielnie.
Ważna liczba
Wynagrodzenie chorobowe wypłaca pracodawca. Tak wynika z art. 92 k.p. Zapłata odbywa się niezależnie od tego, czy w ciągu roku podwładny pracuje u jednego czy u kilku pracodawców.
Jeżeli w danym roku kalendarzowym osoba pracowała w więcej niż jednej firmie i pobierała w każdej z nich wynagrodzenie z racji niezdolności do pracy, zasadniczo zachowa to prawo dopóty, dopóki nie przekroczy 33 lub 14 dni pobierania wynagrodzenia z tego tytułu.
Przykład
Pan Janusz ma 40 lat i od dziesięciu lat pracował w firmie U. W lutym chorował przez dziewięć dni. Szef wypłacał mu za ten okres wynagrodzenie chorobowe. Niedyspozycja zdrowotna
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta