Kto ma prawa autorskie do programów komputerowych
Przedsiębiorcy Umowa z programistą powinna określać precyzyjnie, komu będą przysługiwać autorskie prawa majątkowe do informatycznych produktów, które na jej podstawie zostaną wykonane
Prowadząc firmę informatyczną, należy dokładnie uregulować kwestie prawnoautorskie do programów komputerowych w niej tworzonych. Z napisaniem programu komputerowego związane są bowiem doniosłe skutki prawne. Moment, w którym program zostaje ukończony i zyskuje postać umożliwiającą korzystanie z niego, jest zarazem momentem powstania praw autorskich do niego.
Przeważnie przysługują one programiście, który program przygotował. Są jednak pytania: co w sytuacji gdy program stworzono w ramach przedsiębiorstwa informatycznego albo kiedy przedsiębiorca prowadzący firmę informatyczną będzie miał prawa autorskie do programu komputerowego?
Prawa autorskie dzielą się na autorskie prawa osobiste i autorskie prawa majątkowe. Pierwsza kategoria ściśle związana jest z osobą programisty, który program komputerowy napisał. Obejmują one np. prawo do oznaczania przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta