Kiedy VAT należny uwzględniamy w rozliczeniach CIT i PIT
Firma, która przekazuje towary na cele reprezentacji lub reklamy i wykazuje z tego tytułu podatek od towarów i usług, może zaliczyć go do kosztów uzyskania przychodów
Zgodnie z ogólną zasadą przedsiębiorcy nie zaliczają VAT do kosztów uzyskania przychodów. Wynika ona z art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnym (CIT) i art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy o o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).
Przepisy te przewidują jednak wyjątki od tej ogólnej reguły >patrz ramka. Jednym z nich jest VAT należny wykazany w przypadku przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy.
Dość długo przepis ten nie był istotny, bo wszelkie przekazanie towarów i świadczenie usług na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem nie było opodatkowane VAT. Od 1 kwietnia tego roku to się jednak zmieniło.
Nieodpłatne przekazanie
Obecnie obciążone VAT jest przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia VAT należnego o naliczony przy nabyciu tych towarów (w całości lub w części). Przepisy precyzują, że chodzi w szczególności o:
∑ przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta