Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie zawsze można się rozstać z aresztowanym

13 października 2011 | Prawo i praktyka | Łukasz Prasołek

ochrona Fakt, że pracownik został zatrzymany na trzy miesiące, nie przesądza o tym, że zawarta z nim umowa o pracę wygaśnie. Sytuacje, w których taki skutek nie następuje, nie są rzadkie

Wskazówek, w jaki sposób prawidłowo rozstać się z pracownikiem tymczasowo aresztowanym, udzielił w niedawnym wyroku Sąd Najwyższy.

W jednym z punktów tezy podkreślił, że przesłanką wygaśnięcia umowy o pracę na podstawie art. 66 § 1 kodeksu pracy jest upływ trzech miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania, a nie trzymiesięczny okres tymczasowego aresztowania.

Trzymiesięczny okres nieobecności pracownika w pracy – stanowiący przesłankę wygaśnięcia umowy o pracę z tej przyczyny – należy obliczać według przepisów prawa materialnego, tutaj na podstawie przepisów kodeksu cywilnego, w tym art. 112 k.c. (wyrok SN z 2 marca 2011, II PK 213/10).

Jaka nieobecność

Umowa o pracę wygasa z upływem trzech miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania, chyba że pracodawca rozwiązał angaż wcześniej bez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9055

Wydanie: 9055

Spis treści
Zamów abonament