30 tys. zł grzywny za dopuszczenie do obowiązków bez badań
Wstępne badania to jedna z pierwszych rzeczy, o jakiej musi myśleć szef, przyjmując do pracy nową osobę. Potem wchodzą w grę kontrole profilaktyczne. Kara za zaniedbanie tych obowiązków może być bardzo dotkliwa
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, który nie ma aktualnego orzeczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania zadań na określonym stanowisku. Musi zatem kontrolować podwładnych, czy poddali się wstępnym, okresowym i kontrolnym badaniom lekarskim.
Wstępnym badaniom lekarskim poddawani są już kandydaci do pracy. Nie ma przy tym znaczenia, czy dysponują oni wynikami badań przeprowadzonych u wcześniejszego pracodawcy.
Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nie potwierdza spełnienia tej powinności legitymowanie się wynikami specjalistycznych badań lekarskich, stwierdzających zdolność do wykonywania określonego zawodu lub czynności (wyrok z 7 listopada 2002, II SA 3358/ 2001).
Taki sam obowiązek dotyczy również młodocianych oraz każdego pracownika przenoszonego na stanowisko, na którym występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub uciążliwe warunki.
Wyjątkowo nie ma potrzeby przeprowadzania wstępnych badań lekarskich, gdy pracownik ponownie podejmuje pracę u tego samego pracodawcy w ciągu 30 dni od ustania zatrudnienia. Wymagane jest, by pracował na stanowisku o takich samych co poprzednio warunkach pracy.
Pocałować klamkę
Pracownik nie może być dopuszczony do wykonywania swoich zadań bez aktualnego zaświadczenia lekarskiego o przeciwwskazaniach do pracy na określonym stanowisku pracy.
Jeżeli jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta