Chorobowe za wypadek zawsze jest finansowane przez ZUS
Wynagrodzenie chorobowe nie zawsze jest wypłacane za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w roku. Dzieje się tak m.in. wtedy, gdy powodem absencji jest wypadek w pracy
Kolejność w otrzymywaniu świadczeń chorobowych w okresie nieprzerwanej niezdolności do pracy z powodu choroby powinna być niezmienna.
Najpierw pracownikowi przysługuje wynagrodzenie finansowane ze środków pracodawcy (tzw. chorobowe za pierwsze 33 czy 14 dni absencji w roku kalendarzowym), a później zasiłek chorobowy. Zdarza się jednak, że mimo nieprzerwanie trwającej niezdolności do pracy kolejność ta zostaje zmieniona.
- Pracownica od 16 maja 2011 jest na zwolnieniu lekarskim w związku z wypadkiem przy pracy. Od 7 października br. dostarczyła kolejne zwolnienie lekarskie z kodem B. Przedłożyła również zaświadczenie od lekarza o zakończonym leczeniu w związku z wypadkiem. Czy na tej podstawie od 7 października br. powinniśmy liczyć na nowo jej okres zasiłkowy? Czy w związku z tym, że w niezdolności do pracy nie ma przerwy, nadal mamy jej wypłacać zasiłek, tyle że teraz z ubezpieczenia chorobowego? – pyta czytelnik.
Prawo do świadczenia za czas niezdolności do pracy związanej z ogólnym stanem zdrowia ustalane jest na innych zasadach niż wtedy, gdy absencja ma związek z wypadkiem przy pracy lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta