Przejęcie firmy w likwidacji może uchronić przed utratą pracy
Gdy likwidowany zakład pracy lub jego część jest przejmowana przez inne przedsiębiorstwo, nie jest możliwe rozwiązanie umowy o pracę z jej pracownikiem z powodu likwidacji, gdy nowy pracodawca kontynuuje dotychczasową działalność
W razie ogłoszenia upadłości lub ogłoszenia likwidacji pracodawcy nie mają zastosowania przepisy szczególne dotyczące ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę (art. 411 § 1 k.p.).
Oznacza to, że zostaje wówczas zniesiona ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym, przebywających na urlopach czy kobiet w ciąży i na urlopach macierzyńskich. Ustaje ona z chwilą ogłoszenia (zarządzenia) likwidacji firmy.
Co istotne, możliwość wypowiadania umów o pracę powstaje w trakcie likwidacji, a nie dopiero po zlikwidowaniu pracodawcy. Zatem już samo zarządzenie likwidacji może być uzasadnieniem wypowiedzenia umowy. Tak też podkreślał Sąd Najwyższy w wyroku z 10 września 1998 (I PKN 310/98).
Przed zakończeniem
Likwidacja pracodawcy jest bowiem z reguły procesem ciągłym i nie można przyjąć, że art. 411 k.p. ma zastosowanie dopiero wtedy, gdy dochodzi do faktycznego (i prawnego) zlikwidowania pracodawcy. Po jego likwidacji nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta