Można anulować fakturę niewprowadzoną jeszcze do obrotu
Przedsiębiorca, który niepotrzebnie wystawił fakturę, ma prawo ją unieważnić. Ale po spełnieniu kilku warunków. Przede wszystkim trzeba posiadać oryginał i kopię dokumentu sprzedaży
Jednym z podstawowych obowiązków podatników VAT jest wystawienie faktur dokumentującej sprzedaż towaru lub wykonanie usługi. Trzeba jednak uważać, aby udokumentowały one rzeczywistą transakcję.
Jeśli bowiem przedsiębiorca wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku wyższą od VAT należnego, to musi ująć ją w ewidencji sprzedaży. Tak wynika z art. 108 ustawy o VAT.
W wyroku z 30 lipca 2009 (I FSK 866/08) Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że przepis ten przewiduje szczególny przypadek samoistnego powstania obowiązku podatkowego w efekcie samego wystawienia faktury wykazującej kwotę VAT. Obowiązek ten przyjmuje postać swoistej sankcji.
Polega ona na tym, że niezależnie, czy zaistniał obrót będący podstawą opodatkowania i niezależnie od rozmiarów i konsekwencji podatkowych tego obrotu, każdy wystawca tzw. pustej faktury powinien liczyć się z koniecznością zapłaty wykazanego w niej podatku.
Regulacja ta jest konsekwencją szczególnej roli faktury we wspólnym systemie VAT. Dokument ten jest bowiem dla firmy, która go otrzymuje, podstawą do obniżenia podatku należnego.
Nie ma przepisów
Błędy w fakturach zwykle poprawiane są przez wystawienie faktury korygującej lub noty korygującej. Taki sposób zarezerwowany jest dla dokumentów sprzedaży wprowadzonych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta