Światło ze słońca i z żarówki
Zadaniem i obowiązkiem pracodawcy jest stworzenie takiego oświetlenia, w którym można wykonywać zadaną pracę, bezpiecznie i efektywnie. Powinno ono na ogół odpowiednio oddawać barwy
Nie wystarczy zastosować się do ogólnych zasad z rozporządzenia o ogólnych przepisach bhp. Pomocne są w tym regulacje rozsiane w wielu aktach prawnych, od ustaw po normy techniczne, szczególnie PN-EN 12464-1: 2004 Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy – część 1: Miejsca pracy we wnętrzach.
Światło decyduje nie tylko o tym, jak pracownik widzi otoczenie, lecz także jak się w nim czuje i jak efektywnie pracuje. Jeśli jest nieodpowiednie, powoduje zmęczenie i dolegliwości oczu a także spadek wydajności. Pogłębia też wady wzroku.
I sztuczne, i dzienne
Pomieszczenia, w których jest wykonywana stała praca, powinny mieć dostęp światła dziennego. Promienie słoneczne są bowiem najbardziej przyjazne dla wzroku i w naturalny sposób pobudzają organizm do pracy. Trzeba też obowiązkowo zapewnić podwładnym oświetlenie elektryczne.
Należy ponadto zwrócić uwagę na to, aby nie było dużych różnic natężenia światła między poszczególnymi pomieszczeniami czy korytarzami, czyli by uniknąć tzw. olśnienia. Gdy w pomieszczeniach może występować zagrożenie życia lub zdrowia pracowników, należy także zainstalować oświetlenie awaryjne.
Na stosowanie wyłącznie oświetlenia elektrycznego w pomieszczeniu pracy musi zgodzić się wojewódzki inspektor sanitarny (w porozumieniu z okręgowym inspektorem pracy). Mogą być z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta