Nie zawsze takie samo ryzyko
Oceny niebezpieczeństw dokonuje pracodawca, ale w praktyce w proces ten angażuje się zatrudnionych, pacowników służby bhp, lekarza medycyny pracy a także osobę, na której stanowisku szacujemy zagrożenie
• Zacznijmy od podstaw. Na czym polega ocena ryzyka zawodowego i co się na nią składa?
Odpowiada Marek Nościusz prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP:
Ocena ryzyka zawodowego to proces identyfikacji zagrożeń związanych z wykonywaniem pracy na danym stanowisku. Pozwala wykazać prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych skutków zdrowotnych, które mogą powstać w wyniku zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy. Dzięki tej ocenie eliminujemy lub ograniczamy ryzyko chorób zawodowych i wypadków przy pracy.
Przykładowo, dokonując identyfikacji zagrożeń na stanowisku robotnika budowlanego, dowiemy się, że wykonywanej pracy towarzyszy hałas. Jeżeli nie możemy go wyeliminować, to możemy wyposażyć pracownika w odpowiedni sprzęt, tak by poziom tego hałasu był dla niego odczuwalny na najniższym poziomie. Dzięki temu obniżymy a może nawet wyeliminujemy ryzyko choroby zawodowej tego pracownika w postaci utraty słuchu.
Generalnie chodzi o to, by po dokonanej ocenie ryzyka podjąć działania zapobiegające niebezpieczeństwu dla zdrowia lub życia pracowników.
• Czy w każdym zawodzie ocena ryzyka zawodowego przebiega tak samo?
Sposób jej przeprowadzania jest w zasadzie podobny. Inne są jednak wyniki i stosowane środki zabezpieczające. Podstawą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta