Zamożni dbają głównie o bezpieczeństwo
Private Banking | Klienci na pierwszym miejscu stawiają teraz ograniczanie ryzyka. Dlatego chętnie wybierają fundusze obligacji, papiery skarbowe i korporacyjne
Piotr Ceregra
Pomnażanie wolnych środków klienta to tylko część oferty bankowości prywatnej. Usługa nie powinna sprowadzać się wyłącznie do zarządzania płynnością.
Od banku wymaga się całościowego spojrzenia na sprawy finansowe zamożnego klienta. Niekiedy też potrzebne jest umiejętne zintegrowanie finansów firmowych z osobistymi czy pomoc w stopniowym przekazywaniu majątku następnemu pokoleniu. Lokowanie wolnych środków zgodnie z preferencjami klienta i jego skłonnością do ryzyka należy jednak do ważniejszych elementów usługi private banking.
Wysokie wymagania
Większy kapitał sprawia, że rośnie liczba produktów, po jakie może sięgnąć inwestor. Zamożni mogą się skusić choćby na specjalistyczne fundusze inwestycyjne z wysokim progiem wejścia, na poziomie 40 tys. euro lub wyższym.
Przykładem takiego produktu mogą być stosunkowo bezpieczne fundusze pieniężne, które mają zapewnić stały wzrost wartości jednostki przy jak najmniejszej zmienności notowań. Na drugim biegunie są fundusze realizujące niestandardowe strategie.
I tak np. subfundusz UniWIBID SFIO określił minimalną pierwszą wpłatę na 165 tys. zł. KBC Delta SFIO od osób fizycznych wymaga na starcie równowartości 40 tys. euro, co przy obecnym kursie daje nieco ponad 170 tys. zł. Ten sam pułap obowiązuje w KBC Gamma, ale tylko w ramach promocji obowiązującej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta