Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z narażeniem na szczególne niebezpieczeństwo

27 października 2011 | Prawo i praktyka | Zofia Jóźwiak

Jest grupa prac uznawanych za szczególnie niebezpieczne. Pracodawca ma obowiązek ustalić, które należy w jego zakładzie zakwalifikować do tej grupy, i sporządzić odpowiedni wykaz a potem go aktualizować

Do takich należą m.in. roboty budowlane, rozbiórkowe, remontowe wykonywane w trakcie pracy zakładu, prace w zbiornikach, kanałach i innych przestrzeniach zamkniętych czy na wysokości. Także te przy używaniu materiałów niebezpiecznych.

Chemikalia pod nadzorem

Prace budowlane i rozbiórkowe, warsztaty samochodowe i niewielkie zakłady produkcyjne, laboratoria, magazyny czy działalność transportowa to tylko niektóre miejsca, w których pracownicy mogą stykać się z substancjami i preparatami chemicznymi. To nakłada na nich i na pracodawców wiele obowiązków związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy.

Materiały niebezpieczne to według definicji z rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp przede wszystkim substancje i preparaty chemiczne sklasyfikowane jako niebezpieczne, zgodnie z przepisami o  substancjach i preparatach chemicznych (obecna nazwa to ustawa o substancjach chemicznych i ich mieszaninach) oraz materiały zawierające szkodliwe czynniki biologiczne zakwalifikowane do trzeciej lub czwartej grupy zagrożenia zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki.

Pracodawca ma obowiązek zapewnić ochronę pracowników także przed zagrożeniami wynikającymi z kontaktu z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9067

Wydanie: 9067

Spis treści
Zamów abonament