Na drabinie, pomoście i w wykopie
Murarze, którzy tynkując budynek korzystają z aluminiowych drabinek, czy dekarze wspinający się bez żadnych zabezpieczeń po stromym dachu – to wciąż z przerażenia zapierający dech widok i olbrzymie zagrożenie wypadkiem
Jednocześnie takie działania są niedopuszczalne – prace na wysokości traktowane są jako szczególnie niebezpieczne.
Metr to wysoko
Podstawowe zasady dotyczące pracy na wysokości zawarte są w rozporządzeniu o ogólnych przepisach bhp. Zgodnie z nim praca wykonywana już metr nad powierzchnią gruntu lub podłogi to praca na wysokości. Inaczej jest wtedy, gdy ta powierzchnia
• osłonięta jest ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi lub oszklonymi ścianami albo
• wyposażona jest w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości.
Jeżeli pracownicy mają przebywać w miejscach wyniesionych metr lub więcej ponad podłogę (lub inną powierzchnię), to trzeba zainstalować balustrady ochronne.
Konkretnie balustrada składa się z poręczy ochronnej na wysokości 1,1 m, deski krawężnikowej o wysokości 15 cm i wypełnienia pomiędzy poręczą a deską. Może to być dodatkowa poprzeczka.
Alternatywą jest wypełnienie tej przestrzeni w inny sposób, uniemożliwiający wypadnięcie osób. Ale inspektorzy zakwestionują konstrukcję, gdy będzie to byle jak przyczepiona płyta pilśniowa, która pozornie lepiej wypełnia przestrzeń niż tylko jedna deska między górną krawędzią bariery a krawężnikiem. Balustrad nie należy stosować na rampach przeładunkowych.
Przy pracach na wysokości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta