W delegacji lepiej pożyczyć pikapa
Zdaniem fiskusa firma, która wynajmuje samochód osobowy, może zaliczyć opłaty z tego tytułu do kosztów uzyskania przychodów tylko w ramach limitu wynikającego z ewidencji przebiegu pojazdu
Za takim rozumieniem przepisów opowiada się również część sądów. Przedsiębiorcy powinni więc uważać z rozliczeniem kosztów ponoszonych na najem samochodu.
Teoretycznie problemu można by uniknąć, zamiast auta osobowego wynajmując samochód z jednym rzędem siedzeń oddzielonym trwałą przegrodą od przestrzeni bagażowej lub pikapa (nie są to samochody osobowe w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym). W praktyce jednak trudno będzie znaleźć takie pojazdy w wypożyczalni.
Co mówi przepis
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się, między innymi, wydatków z tytułu kosztów używania, na potrzeby działalności gospodarczej, samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika przez stawkę za jeden kilometr przebiegu.
W takim wypadku podatnik obowiązany jest prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Podobnie, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 30 ustawy o CIT, do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta