Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ryczałt przy wynajmie kilku mieszkań?

19 grudnia 2011 | Nieruchomości | gb
Bartosz Sankiewicz  jest konsultantem w Accreo Taxand. Od roku zajmuje się przede wszystkim doradztwem podatkowym związanym z rynkiem nieruchomości 
źródło: Archiwum
Bartosz Sankiewicz jest konsultantem w Accreo Taxand. Od roku zajmuje się przede wszystkim doradztwem podatkowym związanym z rynkiem nieruchomości 
Opodatkowania najmu nieruchomości wyliczone ryczałtem, a także na zasadach ogólnych progresywnie i liniowo.  Pierwszy przykład przedstawia obciążenia podatkowe w sytuacji, gdy właściciel ponosi wydatki związane z remontem (tutaj  korzystniejsze są zasady ogólne), a drugi sytuację bez dodatkowych wydatków (tutaj korzystniejszy jest ryczałt).
źródło: Rzeczpospolita
Opodatkowania najmu nieruchomości wyliczone ryczałtem, a także na zasadach ogólnych progresywnie i liniowo. Pierwszy przykład przedstawia obciążenia podatkowe w sytuacji, gdy właściciel ponosi wydatki związane z remontem (tutaj korzystniejsze są zasady ogólne), a drugi sytuację bez dodatkowych wydatków (tutaj korzystniejszy jest ryczałt).

Jak najkorzystniej rozliczać się z fiskusem, gdy wynajmuje się jedno lub dwa małe mieszkania? Kiedy wynajem kilku lokali będzie już traktowany przez fiskusa jako działalność gospodarcza i co to oznacza dla właściciela tych nieruchomości?

Bartosz Sankiewicz, konsultant w Accreo Taxand

Czytelniczka prosi o radę: wynajmuję jedno mieszkanie i rozliczam się w formie ryczałtu, co jest wygodne i korzystne. Zamierzam jednak w przyszłości mieć kolejne mieszkanie, które chcę wynajmować. Jednak zysk z wynajmu obu wyklucza ryczałt. Czy tak? Jakie rozwiązanie powinnam zatem wybrać?

Bartosz Sankiewicz: Warto się zastanowić, czy faktycznie wynajem dwóch mieszkań eliminuje możliwość korzystania ze stawki ryczałtowej. Zgodnie z art. 2 ust. 1a ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: RyczałtU) „osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych".

W związku z powyższym możliwość opodatkowania przychodów z najmu ryczałtem będzie czytelniczce przysługiwać pod warunkiem, że umowy najmu nie są zawierane przez nią w ramach działalności gospodarczej. Natomiast pozarolniczą działalność...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9110

Wydanie: 9110

Spis treści
Zamów abonament