Numer PESEL nie zawsze zastąpi NIP
Od 1 stycznia 2012 r. większość podatników PIT powinna się posługiwać w kontaktach z administracją podatkową jedynie numerem PESEL, a nie NIP. Nie dotyczy to osób prowadzących działalność gospodarczą
Zgodnie z nowelizacją ustawy o zasadach ewidencji oraz identyfikacji podatników i płatników obowiązek posługiwania się NIP został zniesiony w odniesieniu do osób fizycznych objętych rejestrem PESEL, które:
• nie prowadzą działalności gospodarczej,
• nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług lub
• nie są płatnikami podatków oraz składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.
Nowe przepisy znoszą również obowiązek aktualizowania danych w urzędzie skarbowym przez osoby fizyczne, dla których identyfikatorem podatkowym jest PESEL. Od nowego roku nie muszą one zgłaszać kolejnych zmian danych, które zawiera już rejestr PESEL, takich jak imię, nazwisko, czy numer dowodu osobistego.
Aktualizacja danych jest konieczna jedynie w przypadku, gdy adres zamieszkania osoby fizycznej jest inny niż jej adres zameldowania oraz gdy podatnik będzie chciał poinformować urząd skarbowy o swoim numerze rachunku bankowego. Wystarczy, że poda aktualne dane w składanej deklaracji lub innym dokumencie związanym z obowiązkiem podatkowym albo za pomocą druku ZAP-3.
Nieco inaczej wygląda sytuacja osób prowadzących działalność gospodarczą. Obowiązek posługiwania się numerem NIP nadal istnieje w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, zarejestrowanych podatników podatku od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta