O czym trzeba pamiętać przy podpisywaniu umowy
Zarówno przy najmie mieszkań, jak i wynajmowaniu lokali komercyjnych niektóre zagadnienia prawne są podobne
Nie tylko właściciel (bądź współwłaściciel) lokalu może go wynająć. Możliwość wynajmu lokalu mogą mieć też np. użytkownicy, dzierżawcy, najemcy, mający lokal w posiadaniu samoistnym bądź w użyczeniu.
Jeśli lokal wynajmują nam inne osoby niż właściciele, to warto dokładnie zapoznać się z ich tytułem prawnym, np. umową użytkowania bądź dzierżawy. Mogą w nich się bowiem znajdować ograniczenia co do możliwości wynajmowania lokalu przez te podmioty.
Przykładowo dzierżawca może wynająć dzierżawioną przez siebie nieruchomość jedynie za zgodą wydzierżawiającego ją właściciela. Dlatego w umowie dzierżawy musi być stosowna klauzula pozwalająca na najem lokalu. Analogiczne uwagi dotyczą zresztą np. umów użyczenia i najmu oraz prób podnajęcia lokalu przez aktualnego najemcę osobie trzeciej.
Ponadto od losu umowy najmu zależy też los podnajemcy, bo zgodnie z art. 668 § 2 k.c. stosunek wynikający z zawartej przez najemcę umowy o podnajem rozwiązuje się najpóźniej z chwilą zakończenia stosunku najmu.
O ile np. umowę najmu okazjonalnego mieszkań może zawrzeć jedynie osoba fizyczna, która w tym zakresie nie prowadzi działalności gospodarczej, o tyle takich ograniczeń nie ma przy najmie komercyjnym. Wynajmującymi bywają nie tylko osoby prawne, ale też osoby fizyczne (prywatni właściciele lokali użytkowych), wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie i wiele innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta