Jakie są skutki reklamacji złożonej przez unijnego kontrahenta
Gdy towar sprzedany odbiorcy z innego kraju UE okaże się wadliwy, w grę wchodzą rabat, zwrot, wymiana bądź naprawa. Przedsiębiorcy często mają problem z ich prawidłowym rozliczeniem
Co prawda przepisy o VAT nie odnoszą się wprost do sposobu rozliczenia rabatu lub zwrotu towaru w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT), jednak należy tu stosować ogólne zasady.
Rabat lub zwrot
I tak rabat udzielony po sprzedaży i wystawieniu faktury pierwotnej wymaga wystawienia faktury korygującej, obniżającej lub „zerującej” obrót, którą należy ująć w rozliczeniu za okres, w którym ją wystawiono (nie ma obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru korekty faktury przez nabywcę). Podobnie rozlicza się zwrot towaru.
Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 3 sierpnia 2010 r. (IPPP3/443-425/10-4/KC):
„wystawiając faktury korygujące dokonaną dostawę wewnątrzwspólnotową i eksport towarów, powodujące zmniejszenie kwoty obrotu w stosunku do faktury pierwotnej prawidłowo ujmuje je w okresie bieżącym, czyli w chwili wystawienia faktury korekty” (tak również interpretacje Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 6 lutego 2009 r., ITPP2/443-1016a/08/EŁ i z 4 listopada 2010 r., ITPP2/443-818b/10/AF).
Wymiana...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta