Zanim oddasz biuro, przeczytaj przepisy
Wynajmujący lokale użytkowe powinien zwrócić uwagę na regulacje kodeksu cywilnego, bo samo wydrukowanie pierwszego lepszego formularza umowy najmu z Internetu może się okazać poważnym błędem i spowodować olbrzymie straty finansow
Co do zasady nie ma ograniczeń w zawieraniu umów najmu lokali użytkowych. Można je zawierać na czas określony albo nieoznaczony, w zależności od potrzeb stron i zabezpieczenia ich interesów.
Umowę najmu na czas nieokreślony można w zasadzie swobodnie wypowiedzieć z zachowaniem terminów wypowiedzenia, natomiast umowę na czas oznaczony wypowiada się tylko z przyczyn wskazanych w ustawie bądź określonych w umowie. Umowa nie musi być wykonywana od dnia jej podpisania, może przewidywać nawiązanie stosunku najmu od innego terminu w przyszłości albo określać go na dzień wydania lokalu najemcy.
Warto jednak zwrócić uwagę na regulacje art. 661 k.c. Przepis ten przewiduje, że najem zawarty na czas dłuższy niż lat dziesięć poczytuje się po upływie tego terminu za zawarty na czas nieoznaczony.
Dotyczy to sytuacji, gdy jedna ze stron jest przedsiębiorcą, a druga nie ma takiego statusu albo obie strony nie są przedsiębiorcami. Inaczej jest natomiast w sytuacji, gdy umowa najmu lokalu użytkowego jest zawierana pomiędzy przedsiębiorcami. Wtedy taki najem zawarty na czas dłuższy niż lat 30 poczytuje się po upływie tego terminu za zawarty na czas nieoznaczony.
Przystosowanie lokalu
Lokal użytkowy powinien nadawać się do prowadzenia w nim działalności określonej w umowie najmu, zwłaszcza powinien mieć wymagane przepisami budowlanymi wszelakie zgody i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta