Właściciel ma prawo do podwyżki, ale nie za często
Wysokość czynszu jest jednym z najważniejszych zapisów w umowie najmu. Najczęściej jest też negocjowana przez strony. Raz ustalona stawka może się jednak zmienić
Co do zasady strony umowy najmu mają swobodę w określeniu wysokości czynszu – jedynym ograniczeniem może być brak chętnych na wynajęcie mieszkania po zbyt wysokiej cenie. Wyjątkiem są mieszkania komunalne, w których wysokość czynszu, jego zróżnicowanie w zależności od lokalizacji mieszkania i jego standardu określają władze gmin.
Ponieważ jednak umowa najmu może obowiązywać nawet przez kilkadziesiąt lat, to trzeba precyzyjnie określić sposób zmiany wysokości czynszu należnego wynajmującemu – w praktyce chodzi o jego podwyższanie. Odpowiednie regulacje zawiera art. 8a ustawy z 2001 r. Przepis ten dotyczy również innych opłat za używanie lokalu. Chodzi np. o koszty utrzymania pomieszczeń wspólnego użytkowania, jak np. wind, domofonu itp.
Procedura przewiduje, że właściciel może podwyższyć czynsz (albo inne opłaty za używanie lokalu), wypowiadając dotychczasową wysokość najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego. Jednak termin wypowiedzenia wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu wynosi trzy miesiące, chyba że strony w umowie ustalą termin dłuższy. W praktyce zdarza się to bardzo rzadko, zwłaszcza że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta