Najpierw upomnienie, potem rozstanie
Wypowiedzenie najmu może nastąpić tylko z przyczyn określonych dokładnie w ustawie. Powinno być, pod rygorem nieważności, dokonane na piśmie
Nie później niż na miesiąc naprzód – na koniec miesiąca kalendarzowego – właściciel może wypowiedzieć najem, jeżeli lokator pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali.
Liczą się powody
Wypowiedzenie najmu z miesięcznym terminem na koniec miesiąca kalendarzowego jest także dopuszczalne, gdy lokator jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności. Nie wystarczy jednak sama zwłoka – trzeba wcześniej uprzedzić go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia najmu i wyznaczyć dodatkowy miesięczny termin do zapłaty zaległych i bieżących należności.
Wypowiedzenie najmu z miesięcznym terminem (na koniec miesiąca kalendarzowego) jest możliwe jeszcze w dwóch innych sytuacjach.
Po pierwsze – gdy lokator wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela.
Po drugie – gdy najemca używa lokalu, który wymaga opróżnienia w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta