Niechcianego wolno usunąć siłą
Jeśli lokator po zakończeniu najmu nie chce dobrowolnie się wyprowadzić, to trzeba przeprowadzić procedurę eksmisyjną
Ustawa o ochronie praw lokatorów określa, jak wygląda przebieg postępowania sądowego w sprawie eksmisji, komu przysługuje prawo do lokalu socjalnego, jak również reguluje zasady rozliczeń pomiędzy właścicielem a byłym najemcą mieszkającym nadal w lokalu. Przepisy z 2001 r. określają też zasady wypłaty odszkodowań właścicielom lokali, którzy – mimo wyroku sądowego – mają nadal zajęte mieszkanie przez osoby czekające na przeprowadzkę do lokalu socjalnego.
Co istotne, inne zasady obowiązują przy najmie okazjonalnym, bo jedną z jego największych zalet (z punktu widzenia wynajmującego) jest maksymalne skrócenie postępowania eksmisyjnego, które w zasadzie ogranicza się do nadania przez sąd klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, w którym najemca dobrowolnie poddaje się egzekucji.
Najpierw pozew, potem komornik
Pozew o eksmisję wnosi się najczęściej do sądu rejonowego (tylko wyjątkowo do sądu okręgowego, ale jedynie wtedy, gdy czynsz był na tyle wysoki, że wartość przedmiotu sporu uzasadnia skierowanie sprawy do innego sądu niż rejonowy). Pozew podlega stałej opłacie w wysokości 200 zł. Tak wynika z ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (DzU nr 167, poz. 1398 ze zm.).
Koszty wpisu sądowego nie są więc uzależnione od wartości przedmiotu sporu. Tę wartość liczy się zresztą nie od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta