Sformalizowane zasady, ale i większe przywileje
Przy najmie okazjonalnym łatwiej rozstać się z lokatorem. Aby jednak doszło do skutecznego zawarcia umowy, trzeba spełnić kilka warunków
Nie każda umowa może być zakwalifikowana jako najem okazjonalny. Chodzi jedynie o lokale służące do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. Żadne regulacje najmu okazjonalnego nie znajdują więc zastosowania przy najmie powierzchni biurowych, komercyjnych, magazynowych itp.
Poza tym umowę najmu okazjonalnego można zawrzeć jedynie z właścicielem lokalu (w szerokim rozumieniu tego słowa), który jest osobą fizyczną, a w dodatku nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali.
Przykład
Posiadacz własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie konsultingu. Może on wynająć swoje mieszkanie spółdzielcze (jest właścicielem lokalu w rozumieniu ustawy z 2001 r.).
Ponadto, choć prowadzi działalność gospodarczą, to jej przedmiotem nie jest najem lokali mieszkalnych, ale inne usługi. Inaczej byłoby, gdyby miał np. siedem mieszkań na wynajem. Wtedy w zasadzie niezależnie od rejestracji wynajmu jako działalności gospodarczej trzeba byłoby go uznać za przedsiębiorcę, bo prowadzi stałą zarobkową działalność wynajmu mieszkań.
Kolejne ograniczenie to okres, na jaki może być zawarta umowa najmu okazjonalnego – na czas oznaczony, nie dłuższy niż dziesięć lat. Nie oznacza to oczywiście, że po zakończeniu najmu okazjonalnego nie można podpisać kolejnej umowy na czas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta