Nie zawsze potrzebny jest powód, aby wycofać się z umowy
Do zakończenia najmu może dojść przez wypowiedzenie przez którąś ze stron łączącego ich kontraktu bądź przez jego rozwiązanie
Nie zawsze potrzebny jest powód, aby wycofać się z umowy
Do zakończenia najmu może dojść przez wypowiedzenie przez którąś ze stron łączącego ich kontraktu bądź przez jego rozwiązanie.
Do wypowiedzenia umowy najmu na czas określony, jak i na czas nieoznaczony może dojść z przyczyn określonych w ustawie, a także dodatkowo przez strony w umowie. Wypowiedzenie może zostać dokonane w terminach wskazanych w kodeksie cywilnym, ale czasami także bez ich zachowania (przypadki, gdy możliwe jest gwałtowne zakończenie umowy określają przepisy).
W określonym terminie
Ustawowe terminy na wypowiedzenie określają art. 673 § 2 i 688 k.c. Wynika z nich, że gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego.
Jeśli czynsz jest płatny miesięcznie – wypowiada się go miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego, ale dotyczy to jedynie umów na czas określony. Inna zasada obowiązuje przy czynszu płatnym miesięcznie, gdy umowa zawarta jest na czas nieoznaczony – wtedy najem można wypowiedzieć najpóźniej trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego.
Gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu (niezależnie od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta