Przy mieszkaniach komunalnych obowiązują specyficzne reguły
Nie każdy może liczyć na taki lokal. Co więcej, wysokość czynszów nie jest regulowana mechanizmami wolnorynkowymi
Wielu osób nie stać na najem mieszkania od osób prywatnych lub przedsiębiorców albo od wielu lat mieszkają w lokalach komunalnych. Chodzi o lokale znajdujące się w mieszkaniowym zasobie gminy. Stanowią one własność gminy albo np. spółek handlowych utworzonych z udziałem gminy bądź tylko będące w posiadaniu tych podmiotów.
Ustawa o ochronie praw lokatorów formalnie nakłada na gminę obowiązek zaspokajania potrzeb mieszkaniowych osób z jej terenu – chodzi nie tylko o lokale socjalne dla eksmitowanych, ale również o lokale zamienne (do końca 2015 r. obowiązki gminy w tym zakresie są bardzo szerokie łącznie z zapewnieniem lokali zamiennych osobom wysiedlanym w związku z rozbiórką lub remontem z zasobów prywatnych).
Gmina jest też zobowiązana do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych osób o niskich dochodach. Poszczególne gminy różnie wywiązują się z tych obowiązków, co powoduje, ze w wielu z nich istnieją długie kolejki oczekujących oraz szczególne zasady przyznawania tych mieszkań.
Mieszkańcem gminy jest każda osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania na terenie tej gminy. Prawo do ubiegania się o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego z gminnego zasobu ma każdy mieszkaniec gminy niemający zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych, mający niskie dochody – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta