Jakie są obowiązki wynajmującego i najemcy
Na obu stronach umowy spoczywają określone powinności, w tym przeprowadzania napraw w lokalu
Ustawa z 2001 r. w art. 6a określa dokładnie obowiązki wynajmującego. Ich katalog można zmodyfikować w umowie dotyczącej najmu lokali mieszkalnych poza zasobem publicznym, a więc np. w prywatnych budynkach, w mieszkaniach spółdzielczych, w zasobach wspólnot mieszkaniowych.
Oznacza to, że katalog obowiązków wynajmującego obowiązuje zawsze bezwzględnie tylko w zasobach komunalnych. Jeśli w innych zasobach katalog ten nie zostanie zmieniony, to również tam się go stosuje.
W praktyce najczęściej strony umowy zostają przy ustawowym katalogu obowiązków wynajmującego – albo wprost przepisują go do umowy najmu, albo w ogóle pomijają. To ostatnie rozwiązanie oznacza, że i tak katalog ten znajduje zastosowanie, bo w zakresie nieuregulowanym w umowie stosuje się przepisy ustawowe.
Naprawy i wymiany instalacji
Zgodnie z art. 6a ustawy z 2001 r. wynajmujący musi zapewnić sprawne działanie istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem umożliwiających najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, dźwigów osobowych oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta